Diseas

زخم و سوختگی

عسل چهل گیاه

عسل چهل گیاه به دلیل داشتن آنتی بیوتیک طبیعی در درمان انواع عفونت های باکتریایی و قارچی موثر است. از این عسل برای درمان زخم هایی که به دلیل ویروس در بدن ایجاد شده، استفاده می شود.

به یاد داشته باشید که درمان های طبیعی روند طولانی مدتی را طی می کنند تا شما را به نتیجه مطلوب برسانند از این رو در مصرف مداوم آن سهل انگاری نکنید و کمی صبور باشید.

مقالات علمی دنیا در رابطه با زخم و سوختگی را بخوانید: ???

Honey based treatment strategies for infected wounds and burns: A systematic review of recent pre-clinical research

Euphorbia honey and garlic: Biological activity and burn wound recovery

Inhibitory effects of Cinnamaldehyde, Carvacrol, and honey on the expression of exoS and ampC genes in multidrug-resistant Pseudomonas aeruginosa isolated from burn wound infections

Application of honey as a protective material in maintaining the viability of adipose stem cells in burn wound healing: A histological, molecular and biochemical study

سوختگی :

زخم سوختگی چیست؟ انواع آن کدامند؟

بزرزگترین بافت بدن انسان ، پوست است که از دو لایه اپیدرم و درم تشکیل می شود. پوست عملکردهای ضروری برای بقاء انسان را فراهم می کند. سوختگی یکی از آسیب هایی است که موجب از دست دادن یا تخریب بافت پوست می شود . آسیبی که به پوست وارد می شود، می تواند به دلیل تماس با منابع الکتریکی، حرارتی، شیمیایی و یا تابشی ایجاد شود. میزان صدمات بافت پوست با طول مدت تماس پوست با منبع سوختگی و درجه حرارت یا شدت سوزاندگی عامل سوختگی ارتباط مستقیم دارد. بیماری که دچار سوختگی می شوند به بازتوانی، بازسازی و پشتیبانیهای جسمی و روحی برای سالهای متمادی نیاز دارند .

آشنایی با انواع سوختگی و زخم های ناشی از سوختگی

1- سوختگی های حرارتی
این نوع سوختگی ، در اثر تماس پوست با حرارت بالا به وجود می آید که رایج ترین نوع سوختگی نیز است .این سوختگی ممکن است با آب جوش، آب باتری ماشین یا هر مایع داغ دیگری ایجاد شود .برای پیشگیری از پیشرفت سوختگی حتما ، موضع آسیب دیده را با آب سرد شستشو دهید .
2- سوختگی های تابشی
این سوختگی بر اثر تماس پوست با اشعه ایجاد می شود . مانند تماس پوست با قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید ، اشعه بیمارستانی و دستگاه های صنعتی که منجر به سوختگی می شود .
3- سوختگی های شیمیایی
تماس مواد شیمایی بازی یا اسیدی با پوست ، موجب سوختگی می شود و البته میزان آسیب مواد بازی بیشتر از مواد اسیدی است. این نوع سوختگی می تواند در اثر تماس پوست با شوینده های خانگی یا مواد صنعتی رخ بدهد. در این سوختگی باید تمام لباس های مصدوم را از بدن خارج کرده و محل سوختگی را با آب 15 تا 30 دقیقه شستشو دهید .
4- سوختگی های الکتریکی
برق گرفتگی های خفیف یا شدید نیز می توانند منجر به سوختگی شوند . مثلا برق کاری یا هر فرد دیگری که می تواند با لوازم برقی یا زدن پریز به برق یا هر علت دیگری دچار سوختگی با برق گرفتگی شود. در این موارد باید فرد برق گرفته را از نظر ایست قلبی چک کنید ، همچنین باید به علت امکان پرت شدن مهره های گردن و کمر از نظر شکستگی بررسی شوند.

انواع زخم سوختگی

سوختگی ها بر اثر میزان آسیب به بافت پوست ، درجه بندی می شوند و نیاز به درمانهای متفاوتی دارند :
سوختگی درجه اول :
سوختگی های سطحی که تنها بر سطح پوست اثر می گذارند .
سوختگی درجه دوم :
سوختگی با ضخامت نسبی که لایه های زیرین پوست آسیب می بینند.
سوختگی درجه سوم :
در سوختگی با ضخامت کامل به همه لایه های پوست آسیب می رسد.
سوختگی درجه چهارم :
در این سوختگی،بافت های عمیق تر مانند عضلات یا استخوان آسیب می بینند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *