Diseas

تبخال

تحقات نشان می دهد که استفاده موضعی از عسل در رفع نشانه و علائم زخم های برگشت پذیر ناشی از تبخال لب و دهان امن تر و موثرتر از درمان های شیمیایی و آنتی بیوتیک هاست.

 

به یاد داشته باشید که درمان های طبیعی روند طولانی مدتی را طی می کنند تا شما را به نتیجه مطلوب برسانند از این رو در مصرف مداوم آن سهل انگاری نکنید و کمی صبور باشید.

مقالات علمی دنیا در رابطه با تبخال را بخوانید: ???

Honey can help in herpes simplex gingivostomatitis in children: Prospective randomized double blind placebo controlled clinical trial

Bee products and the treatment of blister-like lesions around the mouth, skin and genitalia caused by herpes viruses—A systematic review

 

تبخال لب و دهان

تبخال لب و دهان، تاول دردناکی است که در نزدیکی لب ها و داخل دهان و توسط ویروسی به نام هرپس سیمپلکس ایجاد می شود.

دو نوع ویروس هرپس وجود دارد، نوع یک این ویروس منجر به بروز تبخال لب و دهان می شود.

نوع دوم ویروس که هرپس تناسلی نام دارد، آلت تناسلی آقایان و واژن خانم ها را درگیر می کند.

علائم و نشانه های تبخال لب و دهان

علائم و نشانه های تبخال لب و دهان، به این موضوع بستگی دارد که فرد برای اولین بار به این ویروس آلوده شده یا برای چندمین بار. اولین حمله این ویروس معمولا در دوران کودکی اتفاق می افتد.
در اولین آلوگی با ویروس هرپس و ابتلا به تبخال، شاهد بروز علائم و نشانه های زیر خواهیم بود:
– تاول های دردناک در لب ها، دهان، بینی و یا گلو
– احساس درد در گلو و دهان
– تورم گردن
– تب، بدن درد و احساس بیماری
بعد از یک بار ابتلا، احتمال بروز درد و تاول مجدد وجود دارد، اما علائم مانند قبل ظاهر نخواهد شد. ضمن این که شدت علائم نیز مانند قبل نخواهد بود.

علائم تبخال لب و دهان معمولا ده تا چهارده روز ادامه پیدا می کند. در صورت بازگشت مجدد عفونت، علائم بعد از گذشت هشت روز بهبود می یابند. در برخی افراد، یک روز قبل از طاهر شدن تاول ها، علائمی مانند درد، سوزش و یا خارش در لب ها، مشاهده می شود.
گاهی اوقات تبخال لب و دهان با تبخال کنگر اشتباه گرفته می شود. اما این نکته را در نظر داشته باشید که این نوع تبخال، زخم های سفید و قرمز رنگ دردناکی هستند که معمولا منجر به بروز تاول نمی شوند و در داخل دهان و یا روی زبان تشکیل می شوند. علت اصلی بروز این تبخال به طور قطعی مشخص نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *