Diseas

رماتیسم

تحقیقات نشان می‌دهد که عسل می‌تواند در کاهش التهاب های ماهیچه ای ناشی از بروز رماتیسم اتفاق می‌افتد، موثر باشد. در برخی از تحقیقات نیز گفته شده است که مصرف عسل می‌تواند روند بهبودی این بیماری را تسریع بخشد.

به یاد داشته باشید که درمان های طبیعی روند طولانی مدتی را طی می کنند تا شما را به نتیجه مطلوب برسانند از این رو در مصرف مداوم آن سهل انگاری نکنید و کمی صبور باشید.

مقالات علمی دنیا در رابطه با  رماتیسم را بخوانید: ???

Bee stings in rheumatism

Honey reverses disease progression, has anti-nociceptive and anti-inflammatory effects in a rat model of knee osteoarthritis induced by monosodium iodoacetate

 

روماتیسم چیست؟

روماتیسم یک بیماری خود ایمنی است که انواع مختلفی دارد. مثل روماتیسم قلبی، روماتیسم عضلانی، روماتیسم پوستی و رماتیسم مفصلی که شایع ترین نوع آن است. بافت همبند، استخوان ها و مفاصل از جمله ارگان هایی که در روماتیسم بیش از دیگر قسمت های بدن درگیر می شود. با اینکه این بیماری غالبا مفاصل را مبتلا می سازد، اما در برخی موارد چشم، ریه، رگ های خونی، قلب و پوست از قسمت هایی است که ممکن است، بیش از سایر اندام ها در معرض خطر قرار بگیرند.

اگر بخواهیم کمی علمی تر به روماتیسم و علت ابتلا شدن به آن بپردازیم، باید از سیستم دفاعی بدن آغاز کنیم. سیستم دفاعی در حالت عادی در مقابل ویروس ها و حملاتی که به بدن صورت می گیرد، از آن دفاع می کند. برای این کار، این سیستم با تولید موادی به نام پادتن ها یا همان آنتی بادی، به نابودی ویروس های مضر و تخریب کننده می پردازد. اما گاهی ممکن است به دلایل نامشخصی سیستم دفاعی بدن دچار اختلال شده و به جای دفاع در برابر حملات دشمنان خارجی، با تولید آنتی پادتن بر ضد سلول های مفصل و هجوم به سلول های سالم مفاصل و بافت های همبند، به سلول های بدن صدمات شدیدی وارد کند.این حملات منجر به ایجاد بیماری خود ایمنی روماتیسم می شود، که در آن مفاصل با از دست دادن شکل و فرم خود، دیگر قادر به انجام حرکات عادی نیستند و بیمار مبتلا به روماتیسم توانایی حرکتی خود را از دست می دهد.

علائم بیماری روماتیسم

همانطور که اشاره شد، التهاب ماهیچه های بدن در هنگام ابتلا به بیماری روماتیسم، باعث می شود شما به آسانی قادر به حرکت نباشید و توانایی خود در حرکت را از دست بدهید. هر چند مواردی که ذکر می شود، صد در صد مختص   این بیماری نیست، اما علائمی که شایع تر از همه است و به شما هشدار می دهد به بیماری روماتیسم دچار شده اید، شامل موارد زیر است:

1. تنگی نفس

عروق خونی و ماهیچه های قلب از جمله قسمت هایی است که ممکن است در روماتوئید مورد حمله سیستم دفاعی قراربگیرند. هرچند ممکن است تنگی نفس به خاطر عفونت ریه باشد، اما گاهی این نشانه، از علامت های ظهور روماتیسم است.

2. خشکی مفاصل

اگر بعد از بیدار شدن از خواب صبحگاهی اندام های بدن مثل دست ها و پا خشک شده باشند، و هنگام حرکت درد را احساس کنید، ممکن است به بیماری روماتیسم دچار شده باشید.

3. خستگی، تب و کاهش وزن

گاهی خستگی در اثر انجام فعالیت های بیش از حد یا انجام کارها بیش از حد توان فرد است، اما اگر به طور دائم احساس خستگی مفرط می کنید و در انجام کارهای عادی دچار ضعف و بی حالی می شوید یا حتی دائما تب دارید، باید مراقب باشید و در اولین فرصت به یک روموتولوژیست مراجعه کنید، چرا که ممکن است این علائم نشانه های بیماری رماتیسم در شما باشد که هرچه سریعتر باید برای درمان آن اقدام کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *