Diseas

تنگی نفس

تحقیقات نشان می‌دهد که عسل می‌تواند در کاهش علائم همچون احساس خفگی ناشی از بیماری های دستگاه تنفسی، اضطراب و…  موثر باشد. در برخی از تحقیقات نیز گفته شده است که مصرف عسل می‌تواند مانع از بروز تنگی نفس در افراد شود.

 

به یاد داشته باشید که درمان های طبیعی روند طولانی مدتی را طی می کنند تا شما را به نتیجه مطلوب برسانند از این رو در مصرف مداوم آن سهل انگاری نکنید و کمی صبور باشید.

تنگی نفس احساس ناراحتی در تنفس است که اغلب به عنوان احساس گرسنگی برای هوا توصیف می شود.  تنگی نفس بیشتر در زمان فعالیت بدنی و ورزش خود را نشان می دهد با این حال بیماریهای ریه ، قلب ، اضافه وزن و اضطراب هم می توانند تنگی نفس ایجاد نمایند. علت های بسیار مختلفی برای تنگی نفس وجود دارد که از علل فیزیولوژیک و کم اهمیت تا موارد مهم و خطرناک می تواند متفاوت باشد. تنگی نفس ناراحت کننده است و حتی می تواند دردناک باشد. اگر شما تنگی نفس مکرر ، تکرار شونده یا شدید دارید ، باید در اولین فرصت به پزشک مراجعه نمایید.

علایم تنگی نفس

تنگی نفس می تواند مزمن باشد ، به تدریج بدتر شود و احتمالاً در فعالیت بدنی شما تداخل ایجاد کند. همچنین می تواند حاد باشد ، به طور ناگهانی اتفاق بیفتد و باعث شود احساس ترس و احساس نزدیک به مرگ داشته باشید.  علائم متداول تنگی نفس عبارت است از تنفس:

 • کوتاه
 • سریع
 • کم عمق و سطحی
 • سخت و با فشار زیاد
 • و با استفاده از عضلات قفسه سینه.

در مواردی که تنگی نفس شدید است ممکن است علائم شدیدی مانند:

 • احساس فشار ، سفتی و سنگینی بر روی قفسه سینه
 • احساس خفگی و قطع شدن نفس
 • عدم توانایی ادامه تنفس

را تجربه کنید.

(تنگی نفس ناگهانی یا شدید خطرناک است و نیاز به مراقبت های پزشکی فوری دارد.)

مواقعی وجود دارد که ممکن است متوجه شوید شخص دیگری دچار تنگی نفس است. کسی که مشکل تنفسی دارد معمولا به سختی نفس می کشد یا ممکن است با صداهای بسیار بلند نفس بکشد. در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر در اطرافیان خود ، حتماً برای کمک فوری پزشکی تماس بگیرید:

 • دیسترس تنفسی ، نفس کشیدن با صدای بلند و با زحمت
 • یک چهره مضطرب همراه با باز و بسته شدن سوراخ های بینی در زمان تنفس
 • حرکات شکم و عضلات قفسه سینه و گردن در زمان تنفس
 • سیانوز (چهره کبود یا آبی ، دهان ، لب و اندام)

به خاطر داشته باشید که شخصی که مشکل تنفسی دارد ممکن است از اوضاع آگاهی نداشته باشد یا ممکن است نتواند از شما کمک بخواهد.

آیا تنگی نفس می تواند اشکال دیگری داشته باشد؟

بله. تمام موارد تنگی نفس صرفا در زمان فعالیت بدنی روی نمی دهند و موارد خاصی هم وجود دارد که می توانند موجب بروز یا تشدید تنگی نفس شوند:

1- در برخی از بیماران تنگی نفس و علایم آن مانند احساس کمبود اکسیژن ، تعداد زیاد تنفس و دیسترس تنفسی به دنبال دراز کشیدن ایجاد می شود. این بیماران در حالت ایستاده یا نشسته مشکلی ندارند -یا ناراحتی خفیفی دارند- و به محض دراز کشیدن به صورت طاقباز دچار تشدید علایم تنگی نفس می شوند. به این حالت اصطلاحاً “ارتوپنه” (Orthopnea) می گویند. ارتوپنه نشانگر بیماری قلبی پیشرفته یا ناراحتی ریوی شدید است.

2- بیمارانی که نارسایی درمان نشده قلبی دارند ، چند ساعت بعد از خوابیدن به صورت ناگهانی و با حالت نزدیک به خفگی و اضطراب از خواب بیدار می شوند و معمولاً نیم ساعت طول تا بهبودی و خوابیدن مجدد آنها بطول می انجامد. این حالت که به “حمله ناگهانی شبانه” یا PND معروف است در اثر تجمع آب در بافت ریه ایجاد می شود و نشانگر بیماری قلبی مهم است.

3- استفاده از بالش اضافه در زمان خواب: یکی از نشانه های نارسایی قلب این است که بیماران برای نداشتن تنگی نفس و علایم تنفسی در زمان خواب از بالش اضافی استفاده می کنند تا ناحیه بالاتنه و سر بیمار بالاتر از بدن آنها قرار بگیرد.

زجر تنفسی چیست؟

در زمان نفس کشیدن عادی و نرمال فقط عضلات قفسه سینه و عضله دیافراگم فعالیت می کنند. فرایند نفس کشیدن یک عمل نیمه ارادی است به این صورت که در حالت عادی انسانها از فعالیت تنفسی خود خبر ندارند و نفس کشیدن به صورت خودبخودی صورت می گیرد. البته در هر ساعتی افراد می توانند تنفس خود را کنترل کنند و تعداد و عمق آن را کم یا زیاد نمایند مانند زمان بوییدن یا در زمان حبس کردن نفس. به همین دلیل افراد به صورت عادی اطلاعی از تنفس خود ندارند.

در صورت بروز بیماری های ریوی یا قلبی یا در هر زمان دیگری که بدن احتیاج به اکسیژن اضافی داشته باشد ، عضلات تنفسی مجبورند با شدت و عمق بیشتری کار کنند تا نیاز بدن به آن را برطرف نمایند. به همین دلیل حرکات عضلات تنفسی قابل احساس خواهند شد. در موارد شدید هیپوکسمی لازم است بیمار از تمام عضلات تنفسی مانند عضلات قفسه سینه ، عضلات جدار شکم ، عضلات گردن و شانه هم استفاده کند. در شرایط بسیار شدید فرد دچار زجر تنفسی حتی از عضلات دست هم کمک گرفته و با چسبیدن به میله های کنار تخت در حالت نشسته با بکاربردن تمام عضلات بالاتنه خود نفس می کشد.

زجر تنفسی نشانگر آسیب شدید به بافت ریه یا نارسایی شدید قلب است و جزو اورژانس های پزشکی محسوب می شود.

عوارض تنگی نفس

تنگی نفس اگر شدید و حاد باشد می تواند به کاهش سطح هوشیاری ، عدم تمرکز ، اضطراب ، عصبانیت بیش از حد و خواب آلودگی منجر شود.

تنگی نفس مزمن و طولانی مدت می تواند به کاهش سطح اکسیژن خون (هیپوکسمی) و کاهش سطح اکسیژن بدن (هیپوکسی) منجر شود. کاهش قدرت بدن ، افسردگی ، خستگی مزمن ، نارسایی کلیه و کمبود اکسیژن مزمن بدن از عوارض هیپوکسی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *